Seminář Scopus a Science Direct

Seminář v českém jazyce

Databáze

SCOPUS a SCIENCE DIRECT

Databáze Science Direct zahrnuje studijní zprávy a knihy z oborů: Physical Sciences and Engineering, Chemical Engineering, Chemistry, Computer Science, Earth and Planetary Sciences, Energy, Engineering, Materials Science, Mathematics, Physics and Astronomy, Life Sciences, Agricultural and Biological Sciences, Biochemistry, Genetics and Molecular Biology, Environmental Science, Immunology and Microbiology, Neuroscience, Health Sciences, Medicine and Dentistry, Nursing and Health Professions, Pharmacology, Toxicology and Pharmaceutical Science, Veterinary Science and Veterinary Medicine, Social Sciences and Humanities, Arts and Humanities, Business, Management and Accounting, Decision Sciences, Economics, Econometrics and Finance, Psychology, Social Sciences.

Základní seznámení s databází, vyhledávání, H-index, citovanost a řada dalších užitečných informací.

Přednášející: PhDr. David Horváth, Freelance Trainer for the Czech Republic, Elsevier.