Letní univerzita v elektrárně Temelín

16/ 9 2016

Studentům technických vysokých škol s vážným zájmem o jadernou energetiku nabízí každoročně Skupina ČEZ možnost zúčastnit se Letní univerzity.

Studenti mají během dvou týdnů možnost se podrobně seznámit s fungováním Jaderné elektrárny Temelín nebo Dukovany. Na programu jsou přednášky zaměstnanců elektrárny i externích odborníků. Na teorii navazuje několik exkurzí do areálu elektrárny a prohlídka jednotlivých zařízení. Cílem stáže je tedy nejen umožnit praxi v provozu, ale také nabídnout možnost budoucí spolupráce nebo získání stipendia.

Naši fakultu strojní v letošním roce reprezentovali Lenka Antošová a Lukáš Vojta, kteří se s námi podělili o dojmy a zkušenosti.

"Pro možnost se zúčastnit této akce, jsme museli absolvovat náročné psychotesty a splňovat podmínky pro samostatný vstup do střeženého prostoru ETE. Po celou dobu konání letní školy jsme byli ubytováni v Týně nad Vltavou.

Každý den probíhaly přednášky zaměstnanců ETE z různých více či méně důležitých oblastí provozu elektrárny. Jelikož jsme k dopravě do elektrárny většinou využívali kola, účastnili jsme se také odpoledních cyklovýletů. Cyklistické výlety po okolí jsme využili k poznání externích zařízení elektrárny, přírody, památek a okolních zajímavostí, např. návštěva Hněvkovické přehrady nebo retenčních nádrží. V samotné elektrárně jsme navštívili například chladící věže, čerpací stanici, reaktorový sál, strojovnu ad.

Díky Pavlu Šimákovi jsme poznali vše co jsme chtěli a díky Romaně Balounové o nás bylo perfektně postaráno", zhodnotil Letní školu Lukáš Vojta.

Na poslední den byl pozván i děkan FS TUL prof. Petr Lenfeld, který se spolu s námi zúčastnil přednášky předsedkyně SÚJB Dany Drábové a poté návštívil reaktorový sál v kontrolovaném pásmu.

Po ukončení letní školy čekal Lenku a Lukáše finiš před státnicemi, kterými úspěšně zakončili bakalářské studium Strojní inženýrství. Gratulujeme!

Letní univerzita se představuje