Student Formula TUL

Formula Student je prestižní mezinárodní soutěž, které se účastní více jak 500 univerzitních týmů z celého světa.

 

Aktuální informace na http://studentformula.tul.cz/ , https://www.facebook.com/sftul/

 

 

 

O co JDE?

 

Navrhnout a sestrojit inovativní formuli, která obstojí proti ostatní týmům v náročných závodech a disciplinách testujících vlastnosti vozu a schopnosti celého týmu.

 

Tým musí ukázat celému světu schopnost postavit jednomístné závodní auto vlastního designu, které bude dobře ovladatelné, výkonné, spolehlivé a zároveň bezpečné a ekologické. Důraz je také kladen na estetické vlastnosti a co nejnižší výrobní cenu.

 

Každý tým má možnost účastnit se soutěžních události po celém světě. Formule je vždy prezentována před odbornou porotou a musí projít několika fázemi vstupní přejímky. Celá soutěž je postavena na velmi přísných pravidlech.

 

V první fázi statických disciplín každý tým prezentuje konstrukční řešení a vyspělost technické stránky svého návrhu. Na straně ekonomické se představuje business plán sériové výroby a analýza nákladů.

 

Nutnou podmínkou pro účast v dynamických disciplínách je úspěšné složení bezpečnostních testů vstupní přejímky. Nejdůležitější je bezpečnost pilota, proto se vozidlo při vstupní přejímce kontroluje doslova od čumáku po zadní přítlačné křídlo. Kontroluje se například spolehlivost brzd, těsnost palivového systému, kvalita svarů, vůle řízení, výška bezpečnostních pásů, homologace kombinézy pilota, velikost restrikce sání motoru, konstrukce boční nárazové struktury rámu, rozměry kokpitu, nosnost přítlačných křídel, ad.

 

V dynamických disciplínách se týmy utkají v akceleračních soubojích obecně známých jako drag race, průjezdu osmičkou a autokrosu testující celkovou ovladatelnost vozidla (skid-pad). Vrcholem soutěže je vytrvalostní závod na 22 kilometrů zahrnující výměnu pilotů a sledování spotřeby vozidla. Pro úplnost uvádíme v záložce disciplíny tabulku s parametry tratí, layout skid-padu a layout tratě z FSG 2015.