overlay

Soutěž o nejlepší výukový model z oblasti techniky nebo přírodních věd zhotovený 3D tiskem

2. ročník soutěže pod záštitou děkana FS TUL docenta Jaromíra Moravce

Pro koho je soutěž určena?

Soutěž je určena pro studenty všech ročníků středních a vyšších odborných škol a jejich učitele. Do soutěže se mohou přihlásit pouze týmy (min. počet studentů v týmu: 2, maximální počet studentů v týmu není omezen). Každý tým má svého garanta, kterým je učitel dané školy. Počet registrovaných týmů z jedné školy není omezen. Účastníci (studenti a učitelé) mohou být členy pouze jednoho týmu.

  • Podporujeme týmovost, tvůrčí a kreativní myšlení.

  • Sledujeme funkčnost a využití výukového modelu při výuce. Přihlaste se s návrhem, který podpoří vzdělávací proces na Vaší škole.

  • Nebráníme Vám ve využití dostupných spojovacích technik. Nosné a funkční části modelu by měly být zhotoveny převážně 3D tiskem. Výjimkou jsou  vodící prvky, spojovací díly, jako šroubky, matice, hřídelky, magnety nebo případné součásti elektronizace modelu. Čím více je výrobek tvořen díly z 3D tisku, tím lépe. Pro kluzná vedení a spoje doporučujeme použít kombinaci dvou různých druhů plastů.

  • Vítězí nápad, provedení, náročnost, smysluplnost, kvalita a prezentace modelu

Vyhlášení soutěže

Cíl studentské soutěže:

Podpořit výuku v oblasti technického a přírodovědného vzdělávání, týmovou práci a tvůrčí myšlení studentů. Formou soutěže Vám chceme dát možnost porovnat svoje znalosti, tvůrčí a prezentační dovednosti, které prověříte v ostré konkurenci středních škol.

Jak bude soutěž probíhat?

Zaregistrujte se s ideou řešení modelu např. v podobě skicy (.pdf) nebo CAD modelu (.stp). V přihlášce nezapomeňte uvést: název, popis a plánované využití modelu při výuce odborných předmětů na Vaší škole. Podmínkou je vlastní autorství návrhu. Min. dva rozměry modelu musí být větší nebo rovny 100 mm. Do soutěže se nelze hlásit s modely z předchozího ročníku, u nichž nebyla provedena zásadní inovace.

 

  1. V prvním kole vybere odborná porota maximálně 12 návrhů, které postoupí do druhého kola. Všichni zaregistrovaní obdrží do 5 pracovních dnů od ukončení registrace oznámení o výsledku prvního kola. 

  2. Vybrané návrhy mají možnost získat od vyhlašovatele soutěže materiální podporu v podobě 3 kg filamentu.

  3. Vybrané týmy získají časový prostor pro 3D tisk a realizaci svého modelu (min. 50 kalendářních dnů). Přípravu i realizaci doporučujeme dokumentovat a tento záznam využít při prezentaci modelu v druhém soutěžním kole.

  4. V druhém kole bude probíhat veřejná prezentace všech 3D modelů. Pozvánku k veřejné prezentaci dostanou všechny týmy, které byly zaregistrovány do prvního kola soutěže. Možnost porovnávat modely s konkurenčními týmy budou mít nejen studenti, ale i učitelé, kteří s nimi přišli. I oni dostanou možnost se v soutěži porovnat s ostatními vyučujícími, což je může motivovat k dalšímu sebevzdělávání. Druhé kolo se uskuteční na Fakultě strojní Technické univerzity v Liberci.

  5. Během druhého kola bude mít každý tým k dispozici max. 15 minut pro představení týmu a prezentaci soutěžního modelu. Následně bude všem soutěžícím dán prostor pro diskusi s odbornou porotou a účastníky soutěže.

  6. Odborná porota vybere tři nejlepší výukové modely, resp. týmy, o jejichž výsledném umístění rozhodnou ostatní soutěžící. Školy vítězných týmů získají finanční odměnu.
  7. S vítězným týmem bude natočen video-medailonek, který bude mít možnost škola využít k vlastní propagaci.
  8. Všechny modely budou po skončení soutěže vráceny jejich účastníkům, aby mohly být využity při jejich vzdělávacím procesu. Výjimkou je model vítězného týmu, který bude součástí výstavky na FS TUL.

  9. Všechny soutěžní týmy při registraci vyjadřují souhlas s podmínkami soutěže.

Finanční odměny pro vítězné týmy

1. místo 25.000 Kč
2. místo 15.000 Kč
3. místo 10.000 Kč
Speciální cena Prusa Research 3D tiskárna MK3S+

 

O speciální cenu spol. Prusa Research budou soutěžit pouze týmy, které nahrají svůj soutěžní projekt do databáze Printables.com. Důležité je, aby obsah byl nahrán mezi projekty a nikoliv modely. Každá škola se tak musí zaregistrovat do programu „Průša pro školy“. Výherci tiskárny budou vybíráni při finálovém kole v Liberci, a to pouze z projektů umístěných na Printables.com před koncem soutěže.

Harmonogram soutěže

Plánujete se účastnit soutěže? Pošlete nám e-mailem (na adresu: lubos.behalek@tul.cz) nezávaznou zprávu, že na svém konceptu pracujete a zvažujete se do soutěže zapojit. Váš zájem nás potěší a my budeme vědět, že bude třeba včas zajistit materiálovou podporu v podobě 3 kg filamentů pro týmy, kteří postoupí do druhého kola a pustí se do vlastního 3D tisku. Děkujeme!

 

Vyhlášení soutěže (1. kola) 16. června 2023
Termín ukončení registrace účastníků (soutěžních týmů) 29. září 2023
Vyhlášení postupujících účastníků do 2. kola do 6. října 2023
Termín konání 2. kola, vyhlášení vítězů 1. prosince 2023

 

Odborná porota

1. KOLO

  • Ing. Ondřej BAŤKA, Ph.D.

Odborný asistent na katedře textilních a jednoúčelových strojů Fakulty strojní, zabývá se konstrukcí strojů a zařízení a je nadšencem pro techniku a spolupráci se studenty primárního a sekunsekundárního vzdělávání.

  • ​​​​​​Ing. Jakub MACHÁČEK

Student doktorského studijního programu Stavba strojů a zařízení na Fakultě strojní, pracovník laboratoře prototypových technologií a procesů na CxI TUL, zabývá se 3D tiskem polymerních materiálů a automatizací procesu 3D digitalizace strojních dílů.

  • Ing. Marie STARÁ, Ph.D.

Odborná asistentka na katedře sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní, zabývá se konstrukcí, automatizací, robotikou a 3D tiskem skla.

  • Ing. Jiří ŠAFKA, Ph.D.

Garant výzkumného směru Konkurenceschopné inženýrství při CxI TUL, odborný asistent na katedře výrobních systémů a automatizace Fakulty strojní, vedoucí laboratoře prototypových technologií a procesů, specialista v oblasti 3D tisku.

Seznam registrovaných týmů do 1. kola soutěže

NÁZEV TÝMU ŚKOLA NÁZEV MODELU ČLENOVÉ TÝMU
1 S3-Resslova SPŠ Ústí nad Labem Model jednostupňové převodovky J. Lipš, F. Ciganik (uč. J. Toman)
2 Hájkovci SPŠ a VOŠ Liberec Uzávěrka diferenciálu

Hájek, Hlubuček, Kalous, Kapeš (uč. P. Táborský)

3 Hodináři SPŠ a VOŠ Liberec Kyvadlové hodiny F. Otta, J. Šípek (uč. M. Kramsová)
4 Schizo Batmani SPŠ a VOŠ Liberec Rychloupínací sklíčidlo vrtačky Červinka, Čurha, Drholec, Marek, Matyska, Valenta (uč. M. kolnerová)
5 TOSáci SPŠ TOS Varnsdorf Kardanová hřídel s elektromotorem M. Karman, J. Štrupl, F. Rejna (uč. M. Horčík)
6 Chleba s máslem SPŠ a VOŠ Liberec Kompresor

J. Šimůnek, T. Piesche, M. Karel, T. Vrabec (uč. R. Havlík)

7 S4A Plešek a spol. SPŠ a VOŠ Liberec Volnoběžná kuličková spojka s pásovou brzdou J. Plešek, K. Hofman, M. Votrubec, J. Miler (uč. J. Kalinová)
8 Bílé koně SPŠ a VOŠ Liberec Třístupňová převodovka vč. zpětného chodu D. Janata, M. Vondráček, M. Čáp, L. Mach (uč. A. Najman)
9 Polák tým ŠVS Stráž pod Ralskem Stojanová vrtačka T. Polák, J. Pěchula, J. Sojka (uč. R. Vörös)
10 Rančák tým ŠVS Stráž pod Ralskem Ruční vrtačka L. Rančák, L. Žoha, F. Hruška (uč. P. Přenosilová)
11 Ovečkin tým ŠVS Stráž pod Ralskem Křížový kloub R. Ovčáčík, P. Jína, M. Zvirinský (uč. B. Nová)
12 Beta-dia SPŠS a JŠ Kolín Rotační zásobník strojních nástrojů D. Hrbek, M. Hejný (uč. L. Novák)
13 GD Gymnázium Dačice Elektrostavebnice M. Kopeček, J. Mareček (uč. J. Nemčik)
14 Arekusanda SPŠ Karviná Model větrné elektrárny A. Ćmiel, R. Jančička, M. Bezděk, M. Walach (uč. O. Pasz)
15 People in Paris SPŠa VOŠ Liberec Dvoučelisťová brzda L. Dolejš, M. Dvořák, V. Vítek, D. Čihula, M. Pavlištík (uč. J. Vestfál)
16 Alfa Team SPŠS a JŠ Kolín Variátor J. Vlasák, T. Doubrava, M. Kubíček, L. Nouzák, P. Hasan, L. Jirovský, M. Nedvěd (uč. F. Pražák)
17 S2 HŠ, OA a SPŠ Teplice Spojka Škoda 120 P. Kára, M. Tymich (uč. H. Ilkivová)
18 Not Yet Electricians SŠSSD Liberec Otevřená elektrotechnika P. Dufek, T. Hlisnikovský, M. Hotový (uč. P. Karásek)
19 Airboys Gymnázium F.X.Šaldy Liberec Aerodynamický tunel M. Žalud, J. Samšiňák, T, Halama (uč. S. Panoš)
20 ELMAC SŠSSD Liberec Kruhový akcelerátor P. Procházka, F. Lajdorf (uč. D. Červová)

 

Seznam postupujících týmů do finálového - 2. kola soutěže

Po pečlivém výběru rozhodla odborná porota o dvanácti postupujících týmech do druhého finálového kola soutěže. Vzhledem k těsnosti pořadí se dále rozhodl pan děkan Moravec a proděkan Běhálek udělit své dva postupové žolíky dalším dvěma týmům, které se zařadí k soutěžícím, kteří byli vybráni porotci.

 

Všem týmům děkujeme za jejich přihlášky, postupujícím gratulujeme a přejeme mnoho sil a energie při realizaci výukových modelů.

 

Týmy, které nepostoupily do finálového kola velmi rádi uvítáme v pozici diváků, protože i oni dostanou možnost hlasovat a rozhodnout o vítězi soutěže.

 

Seznam postupujících týmů v abecedním pořadí:

NÁZEV TÝMU ŠKOLA SOUTĚŽNÍ MODEL ČLENOVÉ TÝMU
Airboys Gymnázium F.X.Šaldy Liberec Aerodynamický tunel

M. Žalud, J. Samšiňák, T, Halama (uč. S. Panoš)

Alfa Team SPŠS a JŠ Kolín Variátor

J. Vlasák, T. Doubrava, M. Kubíček, L. Nouzák, P. Hasan, L. Jirovský, M. Nedvěd (uč. F. Pražák)

Arekusanda SPŠ Karviná Model větrné elektrárny

A. Ćmiel, R. Jančička, M. Bezděk, M. Walach (uč. O. Pasz)

Bílé koně SPŠ a VOŠ Liberec Třístupňová převodovka vč. zpětného chodu D. Janata, M. Vondráček, M. Čáp, L. Mach (uč. A. Najman)
ELMAC SŠSSD Liberec Kruhový akcelerátor P. Procházka, F. Lajdorf (uč. D. Červová)
GD Gymnázium Dačice Elektrostavebnice

M. Kopeček, J. Mareček (uč. J. Nemčik)

Hájkovci SPŠ a VOŠ Liberec Uzávěrka diferenciálu Hájek, Hlubuček, Kalous, Kapeš (uč. P. Táborský)
Hodináři SPŠ a VOŠ Liberec Kyvadlové hodiny F. Otta, J. Šípek (uč. M. Kramsová)
Chleba s máslem SPŠ a VOŠ Liberec Kompresor

J. Šimůnek, T. Piesche, M. Karel, T. Vrabec (uč. R. Havlík)

Not Yet Electricians SŠSSD Liberec Otevřená elektrotechnika P. Dufek, T. Hlisnikovský, M. Hotový (uč. P. Karásek)
S2 HŠ, OA a SPŠ Teplice Spojka Škoda 120 P. Kára, M. Tymich (uč. H. Ilkivová)
S3-Resslova SPŠ Ústí nad Labem Model jednostupňové převodovky

J. Lipš, F. Ciganik (uč. J. Toman)

S4A Plešek a spol. SPŠ a VOŠ Liberec Volnoběžná kuličková spojka s pásovou brzdou

J. Plešek, K. Hofman, M. Votrubec, J. Miler (uč. J. Kalinová)

TOSáci SPŠ TOS Varnsdorf Kardanová hřídel s elektromotorem

M. Karman, J. Štrupl, F. Rejna (uč. M. Horčík)

 

Časový harmonogram finálového (druhého) kola soutěže - 1. prosince 2023

Informace pro soutěžící:

Finálové kolo se uskuteční v aule TUL, budova G, 3. NP (univerzitní náměstí 1410/1).

Univerzitní aula bude otevřena pro instalaci soutěžních modelů již od 8:00.

Harmonogram:

9:15 zahájení soutěže, úvodní slovo

9:30 - 10:45 prezentace jednotlivých soutěžních týmů

10:45 - 11:00 přestávka, coffe break

11:00 - 12:30 prezentace jednotlivých soutěžních týmů

12:30 - 13:15 oběd

13:15 - 14:15 prohlídka modelů, diskuse diváků a poroty s týmy

14:30 vyhlášení třech nejlepších týmů, hlasování účastníků o konečném pořadí, vyhlášení vítězů, společné foto

15:00 Ukončení soutěže

Speciální Cena Prusa Research:

Kromě finančních odměn ve výši 25 tis. Kč (1. místo), 15 tis. Kč (2. místo) a 10 tis. Kč (3. místo) budou mít soutěžící příležitost bojovat o speciální Cenu firmy Prusa Research, kterou je 3D tiskárna MK3S+ z limitované „zlaté edice“. O tiskárnu budou soutěžit pouze týmy, které nahrají svůj soutěžní projekt do databáze Printables.com. Důležité je, aby obsah byl nahrán mezi projekty a nikoliv modely. Každá škola se tak musí zaregistrovat do programu „Průša pro školy“. Výherci tiskárny budou vybíráni pouze z projektů umístěných na Printables.com před koncem soutěže. Je tedy zcela na Vás, jestli se zapojíte také do soutěže o tuto speciální cenu.

 

Registrační formulář do programu "Průša pro školy": https://proskoly.prusa3d.cz/registrace/

  

Návod, podle kterého lze projekt připravit a vložit na stránky Printables: https://proskoly.prusa3d.cz/projekty/

  

V ideálním případě prosím týmy se zájmem získat 3D tiskárnu, aby s hotovou registrací kontaktovali firmu Prusa Research e-mailem na adresu: proskoly@prusa3d.cz tak, aby jim byl přístup schválen přednostně.

Výherci soutěže (druhý ročník, 2023)

1. místo (25 tis. Kč) - SPŠ a VOŠ Liberec - model uzávěrky diferenciálu

studenti: Hájek, Hlubuček, Kalous, Kapeš; učitel P. Táborský

 

2. místo (15 tis. Kč) - Gymnázium Dačice - model elektrostavebnice

studenti: M. Kopeček, J. Mareček; učitel J. Nemčik

  

3. místo  (10 tis. Kč) - SPŠ Ústí nad Labem - model jednostupňové převodovky

studenti: J. Lipš, F. Ciganik a učitel J. Toman

 

Cena Prusa Research - 3D tiskárna MK3S+ z limitované „zlaté edice“: SPŠ Ústí nad Labem - model jednostupňové převodovky

 

Všem výhercům i zúčastněným GRATULUJEME!

Sponzoři ročníku 2023:

Napsali o nás:

Potřebujete s něčím poradit?

Kontaktujte nás!

Web prvního ročníku soutěže

Příklady návrhů modelů a jejich realizace v prvním ročníku soutěže (2022):

Kontaktní formulář:

Připojte se na Instagramu

img img img img img img