Flexibilní technologie robotického broušení a leštění velkoformátových skleněných objektů komplexních tvarů

Příjemce:                Technická univerzita v Liberci, Fakulta strojní
Poskytovatel:          MPO ČR / EU
Program :                Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, Aplikace – výzva I.
Identifikátor:           CZ.01.01.01/01/22_002/0000610
Příjemce:                 POLPUR, spol. s r.o.
Doba řešení:           2023–2026
Partner:                   Fakulta stojní TUL
Garant za FS TUL:  Ing. Michal Starý, Ph.D.
Pracoviště:              katedra sklářských strojů a robotiky
Zapojení:                 Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL

Cílem projektu flexibilní technologie robotického broušení a leštění velkoformátových skleněných objektů komplexních tvarů je získání nových znalostí z několika technických oblastí, především strojírenství, mechatroniky, robotiky, zpracování obrazu, materiálového inženýrství a pokročilých technologií opracování, které umožní průmyslový výzkum a experimentální vývoj zcela nové technologie opracování zakřiveného povrchu skleněných prvků optických soustav s výrazně komplikovanou optikou, geometrií tvaru a rozměrovou charakteristikou finálního produktu.

Hlavním výsledkem řešení projektu bude ucelená ověřená technologie, kterou bude možné nasadit v automatických procesech obrábění (broušení a následného leštění) tvarově složitých výrobků ze skla s vysokými požadavky na jakost finálního povrchu, jako jsou např. astronomická zrcadla, velkoformátové konvexní nebo konkávní čočky do optických přístrojů, výkonových laserů, designové reflexní solitéry, ale i funkční stínítka pro osvětlovací techniku s širokým spektrem uplatnění.

Výstupy projektu: