overlay

Stáž v Besanconu

V Besanconu jsem byl na stáži od 1.2.2010 do 30.6.2010 v instituci ENSMN, kde mi bylo umožněno pracovat na tamní aparatuře. Ačkoliv jsem uměl pouze anglický jazyk, nenarazil jsem u svých francouzských kolegů, ani u mého vedoucího práce na jazykovou překážku. Byli ke mně vždy milí, vstřícní a spolupráce s nimi nejenom pomáhala, ale i povzbuzovala.

Bydlel jsem budově kampusu Rousseau, jenž byl od mého pracoviště vzdálen přibližně 200 m. K dispozici jsem měl velice skromný pokoj, ale bydlel jsem v něm sám a nikdy jsem neměl problémy s rozložením svých věcí, či jsem se nikdy nemusel nijak uskromňovat. Na pokoji byla i místnost s toaletou, sprchou a umyvadlem. Napříč místností byl při jedné ze stěn dlouhý stůl s mnoha policemi. Nad stolem byly další police. Součástí pokoje pak byla jedna židle, skříň a stěna na prádlo.

Na koleji bylo možno využít kuchyňky, kde byli ale k dispozici pouze klasické elektrické ohřívače, nikoliv sporák. Po domluvě na vrátnici bylo možné zapůjčit si i klíč od místnosti s pračkou, ačkoliv přibližně 800 m od koleje byla poblíž supermarketu i prádelna. Na koleji jsem si vařil celou dobu sám, ačkoliv bylo možné využít služeb menzy, která měla zavřeno pouze o víkendu.

Co se týče internetu, je možné být na pokoji připojen pouze přes kabel. Jediný problém byl v tom, že k vyřízení připojení bylo potřeba zaslat dopis určité firmě s údaji o vašem účtu. Je zapotřebí buď to mít francouzský účet, či požádat někoho z francouzský přátel, zda-li by smlouvu nevyřídili za vás, protože s českým účtem se vyskytly problémy ohledně specifického kódu, který mají pouze francouzské banky.

Ve Francii je o trošku dráže než-li v České republice. V okruhu jednoho kilometru člověk mohl nalézt supermarket, bankomaty, obchody soustředěné na ovoce, zeleninu, oblečení, kuchyňské potřeby, restaurace. Kampus samotný leží na okraji města Besancon, ale blízko kolejí je zastávka městské dopravy a cesta do centra je pak otázkou dvaceti minut. Když jsem poprvé do vyhledavače na internetu zadal Besancon, první odkaz definoval toto město jako nejzelenější město Francie.


Do Francie jsem cestoval z Prahy autobusem, kde zastávka v Besanconu je v okrajové městské části zvané Saint Valentin. Při první cestě je dobré mít domluvený odvoz. Sice z Valentinu jezdí městská hromadná doprava, ale jezdí pouze do centra, kde je potřeba přesednout dále na spoj směrem ke kampusu.

Besancon je krásné město. Sice jazyková bariéra z hlediska komunikace v obchodech nebo restauracích se při neznalosti francouzského jazyka projeví, lidé jsou zde vstřícní a neměl jsem za celých pět měsíců příležitost nabýt jakéhokoliv negativního zážitku s pobytem v Besanconu spojeným. Mohu jen vřele doporučit každému toto město nejen k pobytu spojeným s prací či studiem.

 

Zdeněk Michalčík

Připojte se na Instagramu

img img img img img img