overlay

Universidade do Minho

Pokud stále váháte jestli jet na Erasmus a případně kam, studium v Portugalsku pro vás může být zajímavou možností. Možností setkat se s novou zemí, kulturou, jazykem a v neposlední řadě možností studovat v moderně vybavené škole s rozličnými obory studia a s přátelským profesorským sborem. Poznáte tam spoustu Erasmus kamarádů z různých koutů světa.

 

Z jazykového hlediska se bát nemusíte - vystačíte si se základní znalostí angličtiny kde se během pár dnů jistě rozmluvíte. Některé studijní programy jsou v Portugalštině s tím, že zkoušky skládáte v angličtině neboť anglicky mluví z akademických pracovníků každý a vše je o domluvě. Pro tyto případy máte možnost absolvovat zdarma zhruba 3 týdenní kurz portugalštiny před vlastním začátkem výuky. V období výuky se pak pořádá další kurz portugalštiny kde student sice platí drobnou spoluúčast, ale rozhodně se to vyplatí – zažijete tam spoustu zábavy s ostatními studenty a máte možnost se naučit jeden z deseti nejrozšířenějších jazyků na světě, kterým hovoří přes 200 milionů lidí (Portugalsko, Brazílie..). Vzhledem k podobnosti se španělštinou máte slušný základ i pro tento jazyk.

 

Co se týče financí, tak Erasmus stipendium bohatě vystačí na živobytí a občas i na nějaký ten výlet. Ceny kolejí jsou kolem 90EUR, privát 120-200EUR stravování je dostatečné a kvalitní v menze za 2Eura (oběd nebo večeře). Noční život je také velmi lákavý a ani ceny alkoholu vám nezpůsobí bankrot (pivo 1EUR, sklenka místního portského 2Eura...).

 

Co se týče samotné lokality, tak Universidade do Minho se nachází ve stejnojmenném regionu na severu Portugalska ve dvou městech (Braga a Guimaraes) nedaleko města Porto. Technické obory jsou situované v Guimaraesi, což bylo historicky první hlavní město Portugalska s krásným centrem zapsaným v UNESCO. Počasí v této lokalitě je velice proměnlivé kde léta jsou horká a zimy mírnější s vysokou vlhkostí a srážkami (nepromokavé oblečení a obuv se vám přes zimu rozhodně neztratí). K moři to je kolem 50km a díky obrovským vlnám je to zajímavá lokalita na surfování. K motivaci vám přikládám několik fotek z mého pobytu.

 

Pavel Petera

Připojte se na Instagramu

img img img img img img