overlay

Na studiním pobytu v Turecku

Proč zrovna Turecko?
Pokud chcete zažít trochu dobrodružství a poznat jinou kulturu, je pro Vás Turecko tou správnou volbou. Já osobně jsem si zvolil Turecko díky mé předchozí zkušenosti s touto zemí, kdy jsem byl naprosto uchvácen tamní kulturou, zejména lidmi, a během mého následného půlročního studijního pobytu se tyto pocity ještě zintenzivnily. Díky odlišnému náboženskému vyznání, jež se odráží v charakteru lidí i v charakteru každého města, Vás Turecko nepřestane překvapovat novými pohledy a situacemi, z nichž si odvezete nepřeberné množství zážitků, které by se Vám v Evropě nemohly přihodit.
 

Ale teď už od abstraktního k trochu praktickému pohledu na věc.

 

Studium:
Studium probíhá v angličtině, ale byly mi nabídnuty i předměty v němčině a také je možnost zapsat si hodiny turečtiny a studovat v turečtině. Rozsah nabízených kurzů není moc široký, zejména pokud Vaše jazykové ambice obsahují pouze znalost anglického jazyka. Nicméně z turecké strany panuje velká ochota přizpůsobit se a vyjít, co nejvíce vstříc. Nemá cenu se nechat zbytečně nervovat, jelikož mně byly všechny zapsané předměty zrušeny a vybíral jsem si předměty nové až na místě (zde je nutno podotknout, že na Trakya University s Erasmem během mého pobytu začínali, takže se všechno teprve urovnávalo a také, že nově nabídnuté předměty byly v podstatě ekvivalentní těm předchozím). Na Vámi vybraných kurzech budete pravděpodobně poměrně osamoceni. Já jsem absolvoval 4 předměty, na dvou jsem byl sám, na jednom jsme byli dva a na jednom tři. Velkou výhodou byla snadná domluva s vyučujícími o případných rušeních nebo přesunech Vašich hodin, jelikož samozřejmě chcete nejen poznávat intelektuální zákoutí tureckého univerzitního života, ale i cestovat. K samotné výuce snad mohu jen podotknout, že mě vyučovali profesoři, kteří studovali buď v Anglii nebo ve Spojených Státech, takže jejich jazyková výbava je na velmi dobré úrovni.
 

Ubytování:
Koleje jsou velmi levná varianta ubytování (45E/měsíc + obdržíte poukázky na snídani a večeři v hodnotě 2E na všední den), ale i přesto vřele doporučuji si sehnat privát. Kolejní ubytování není zrovna to, na co jsme zvyklí z Harcova. Já jsem bydlel na kolejích měsíc, musím říct, že to byla velmi zajímavá zkušenost, ale i tak jsem vzal zavděk možnosti přestěhovat se do bytu (platil jsem měsíčně 90E za svůj vlastní pokoj, takže pořád velmi slušná cena).

Asi je zde záhodno podotknout, že při zařizování čehokoliv včetně ubytováním, není nejrozumnější se spoléhat na činnost tamní Erasmus office, která, jak se zdálo, pracovala, jen když po mě něco chtěli. Naštěstí potkáte spoustu lidí ochotných Vám pomoci, což je jedna z nejúžasnějších věcí na Turecku. Já osobně Vám mohu poskytnout nějaké kontakty ještě před Vaším odjezdem, které Vám s touto problematikou určitě pomůžou.

 

Poznatky o Turecku:
Jak už bylo zmíněno výše, nejvíce Vás zaujme kultura a mentalita lidí, kteří jsou neuvěřitelným způsobem ochotní, obětaví a přátelští. Vše je ještě umocněno tím, že v samotném Edirne budete menší celebritou, jelikož tamní obyvatelé nejsou zvyklí na návštěvy z takové dálky. Navíc Česko má v Turecku jen to nejlepší jméno.

 

Všude jsem četl varování o bezpečnosti atd., moje osobní zkušenost je, že i přestože jsem se poznal s řadou dalších zahraničních studentů studujících v Istanbulu, nikomu z nás se nic nestalo ani neztratilo. V samotném Edirne se dokonce ani nezamykají kola a to se jedná o 160tis. město. Také je nutno podotknout, že drtivá většina všech událostí, které o Turecku slyšíme ze sdělovacích prostředků, jež ve Vás mohou vzbuzovat obavy, se odehrává ve východní části země, která od Vás bude vzdálena víc než Česká Republika.
Turecko je plné míst, která rozhodně stojí za to vidět. Mohu vřele doporučit například návštěvu Istanbulu, který se stává s každou další návštěvou zajímavějším a zajímavějším. Dále mě velmi uchvátil Izmir, v němž jsem strávil bohužel jen pár dní a v jehož blízkosti se nacházejí slavná Trója, Efes nebo turisticky proslavené Pamukkale. Sám za sebe můžu říct, že i pouhá vyjížďka na kole mimo město byla pro mne příjemným zpestřením a nezřídka se stala i zajímavým dobrodružstvím.

 

Kapitola sama pro sebe je stravování. Mladí obyvatelé Turecka holdují stravování v restauracích rychlého občerstvení. Nicméně neochutnat tureckou kuchyni by byl hřích a proto se jimi nedejte strhnout a snažte se poznat, co nejvíce gastronomie jen můžete. Jídlo je sice lehce pikantní, ale podle mého názoru není třeba se obávat nějakých zažívacích potíží.

 

Co se náboženství týká, je turecký národ z 99 % tvořen muslimy. Nad mým ateismem se podivovali, ale nikdy z toho žádné spory nebyly a žádné donucování ani přesvědčování jsem také nezaznamenal. Zejména u mladých lidí se můžete setkat s notně upraveným názorem na spořádaný život muslima, takže se nemusíte obávat, že by nebylo s kým zajít na alkoholický nápoj anebo že z děvčat uvidíte jen oči (naopak dívky preferují evropský styl oblékaní a žen zabalených v černém potkáte jako šafránu). Zbytečně nevyhledávejte debatu na téma Kurdi při konverzaci s cizími lidmi (mezi přáteli to není problém) a připravte se na neuvěřitelnou masáž podobizen turecké modly M. K. Ataturka.

 

Dalo by se tu toho o Turecku ještě hodně napsat, ale myslím, že předešlé přiblížení stačí k tomu, aby si člověk udělal obrázek o tom, zda je Turecko tou vyvolenou zemí na Erasmus. Pokud tomu tak je, nezdráhejte se mě kvůli případným upřesňujícím dotazům kontaktovat.

 

Petr Jonáš

Připojte se na Instagramu

img img img img img img