Jak bude soutěž probíhat?
Zaregistrujte se s ideou řešení modelu (výukové pomůcky) např. v podobě skicy (.pdf) nebo CAD modelu (.stp). V přihlášce nezapomeňte uvést: název výukového modelu, jeho popis a plánované využití při výuce odborných předmětů na Vaší škole. Pečlivě připravená přihláška je první krok k úspěchu, proto věnujte popisu modelu, jeho funkčnosti a zapojení do výuky, náležitou pozornost. Podmínkou je vlastní autorství návrhu. Min. dva rozměry modelu musí být větší nebo rovny 100 mm. Do soutěže se nelze hlásit s modely z předchozích ročníků, u nichž nebyla provedena zásadní inovace.
-
V prvním kole vybere odborná porota maximálně 12 návrhů, které postoupí do druhého kola. Děkan fakulty strojní může udělit dvě divoké karty.
-
Všichni zaregistrovaní obdrží do 5 pracovních dnů od ukončení registrace oznámení o výsledku prvního kola.
-
Vybrané návrhy mají možnost získat od vyhlašovatele soutěže materiální podporu v podobě 2 kg filamentu.
-
Vybrané týmy budou mít k dispozici časový prostor pro 3D tisk a realizaci svého modelu. Přípravu i realizaci doporučujeme dokumentovat a tento záznam využít při prezentaci modelu v druhém soutěžním kole.
-
V druhém kole bude probíhat veřejná prezentace všech 3D modelů. Pozvánku k veřejné prezentaci dostanou všechny týmy, které byly zaregistrovány do prvního kola soutěže. Možnost porovnávat modely s konkurenčními týmy budou mít nejen studenti, ale i učitelé, kteří s nimi přišli. I oni dostanou možnost se v soutěži porovnat s ostatními vyučujícími, což je může motivovat k dalšímu sebevzdělávání.
-
Druhé kolo se uskuteční na Fakultě strojní Technické univerzity v Liberci.
-
Během druhého kola bude mít každý tým k dispozici max. 10 minut pro představení týmu a vlastní prezentaci soutěžního modelu.
-
Po prezentaci všech modelů bude dán účastníkům a odborné porotě dostatečný prostor k diskusi nad jednotlivými modely a jejich hodnocení.
- Odborná porota vybere tři nejlepší výukové modely, resp. týmy, o jejichž výsledném umístění rozhodnou ostatní soutěžící. Školy vítězných týmů získají finanční odměnu.
- S vítězným týmem bude natočen video-medailonek, který bude mít možnost škola využít k vlastní propagaci.
-
Všechny modely budou po skončení soutěže vráceny jejich účastníkům, aby mohly být využity při jejich vzdělávacím procesu. Výjimkou je model vítězného týmu, který bude součástí výstavky na FS TUL.
-
Všechny soutěžní týmy při registraci vyjadřují souhlas s podmínkami soutěže.
Finanční odměny pro vítězné týmy
1. místo | 25.000 Kč |
2. místo | 15.000 Kč |
3. místo | 10.000 Kč |
Pozor:
Také v letošním roce bude vyhlášena Cena společnosti Prusa Research a jeden ze soutěžních týmů získá 3D tiskárnu Prusa (nezávisle na určeném pořadí poroty a účastníků soutěže, šanci na výhru má tedy každý tým postupující do finálového kola).
Harmonogram soutěže
Plánujete se účastnit soutěže? Pošlete nám e-mailem (na adresu: lubos.behalek@tul.cz) nezávaznou zprávu, že na svém konceptu pracujete a zvažujete se do soutěže zapojit. Váš zájem nás potěší a my budeme vědět, že bude třeba včas zajistit materiálovou podporu v podobě 2 kg filamentů pro týmy, kteří postoupí do druhého kola a pustí se do vlastního 3D tisku. Děkujeme!
Vyhlášení soutěže (1. kola) | 14. února 2025 |
Termín ukončení registrace účastníků (soutěžních týmů) | 31. března 2025 |
Vyhlášení postupujících účastníků do 2. kola | do 7. dubna 2025 |
Termín konání 2. kola, vyhlášení vítězů | 13. června 2025 |
Odborná porota
- Ondřej BAŤKA, Ing., Ph.D.
Odborný asistent na katedře textilních a jednoúčelových strojů Fakulty strojní, zabývá se konstrukcí strojů a zařízení a je nadšencem pro techniku a spolupráci se studenty primárního a sekundárního vzdělávání.
- Ondřej CHROMOVSKÝ
Student třetího ročníku na Fakultě strojní v bakalářském studijním programu Strojírenství, nadšenec 3D tisku, pracovník Oddělení 3D technologií CxI TUL.
- Jakub MACHÁČEK, Ing.
Podnikatel, specialista v oblasti 3D modelování a 3D tisku, absolvent Fakulty strojní TUL.
- Matěj PREISLER
Student druhého ročníku na Fakultě strojní v bakalářském studijním programu Strojírenství, účastník prvního ročníku soutěže v týmu SPŠ a VOŠ Liberec (2022).
- Marie STARÁ, Ing., Ph.D.
Odborná asistentka na katedře sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní, zabývá se konstrukcí, automatizací, robotikou a 3D tiskem skla.
- Jiří ŠAFKA, Ing., Ph.D.
Garant výzkumného směru Konkurenceschopné inženýrství při CxI TUL, odborný asistent na katedře výrobních systémů a automatizace Fakulty strojní, vedoucí Oddělení 3D technologií, specialista v oblasti 3D tisku.
Seznam registrovaných týmů do 1. kola soutěže
Seznam postupujících týmů do 2. kola soutěže