Kdo může vyjet?
Každý student zapsaný do bakalářského, navazujícího magisterského a doktorského studia v prezenční nebo kombinované formě studia na fakultě strojní. Student bakalářského studia musí mít před výjezdem ukončené nejměně 2 semestry studia (podmínka na TUL). Student musí mít statut studenta po celou dobu výjezdu. Student může být občanem jakékoliv země, ale musí studovat v České republice v akreditovaném studijním programu.
Student musí být vybrán v rámci výběrového řízení, více viz Postup.
Vyjet mohou i absolventi.
Kam mohu vyjet?
- Členské státy EU: Belgie, Bulharsko, Chorvatsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko
- Země EHP: Island, Lichtenštejnsko, Norsko
- Kandidátské země: Severní Makedonie, Srbsko, Turecko
- Partnerské země (tedy ostatní země světa) - pouze v případě tzv. mezinárodní mobility! Na TUL je realizováno pouze do partnerských zemí regionu č. 14, tj. Faerské ostrovy, Švýcarsko a Velká Británie
Přijímající institucí může být jakákoliv veřejná nebo soukromá organizace působící na trhu práce nebo v oblasti vzdělávání, odborné přípravy a práce s mládeží, nezisková organizace, veřejný subjekt, vyjma institucí spravující EU programy.
Pracovní stáž může probíhat v zahraničních institucích, které buď oslovíte sami a stáž si domluvit osobně, nebo si je vyberete z nabídky zahraničních stáží.
Na jak dlouho?
Minimální délka pracovní stáže je u dlouhodobé mobílity 2 měsíce, maximální délka je 12 měsíců za každý studijní cyklus (bakalářský, magisterský, doktorský).
Na TUL je financováno max. 6 měsíců v rámci 1 výjezdu na 1 instituci!
Na stáž lze vyjet opakovaně či absolvovat např. 6 měsíců studijního pobytu a 6 měsíců praktické stáže nebo celý rok pobývat na stáži. Vždy však platí limit 12 měsíců v jednom studijním cyklu.
Doktorandům a všem studentům BSP, NMSP, DSP spadajícím do kategorie studentů v rámci inkluze, tj. s omezenými příležitostmi (zdravotní, ekonomická a jiná překážka - v příp. studentů FS lze zahrnout např. i zaměstnání), je umožněno vyjet na tzv. krátkodobou mobilitu v délce od 5 do 30 dnů.
Krátkodobá mobilita studentů DSP (stáž, příp. BIP) je na TUL financována na max. 14 dní (neplatí pro inkluzi!).
BIP - Blended Intensive Programme = krátkodobý intenzivní kurz s inovativními prvky výuky, který kombinuje fyzickou a virtuální výuku). Minimální doba fyzické části = 5 dní. Je nutné se přihlásit o tuto mobilitu v rámci výběrového řízení!
Databáze BIPů - zde.
Forma mobility?
- Fyzický výjezd.
- Kombinovaná mobilita = kombinace fyzického výjezdu s virtuální částí. Při kombinované variantě je podmínkou být fyzicky v zahraničí min. 2 měsíce pro obdržení grantu (dlouhodobá mobilita), resp. 5 dní (krátkodobá mobilita).
- Virtuální mobilita = účast na stáži na zahraniční instituci za využití digitálních platforem bez nutnosti vycestování na partnerskou instituci, tj. je realizována z pohledu studenta distančně/online z ČR.
Virtuální mobilita či virtuální část kombinované mobility není finančně podpořena!
Finanční podpora?
Pobytové a cestovní náklady Vám pomáhá pokrýt Erasmus+ stipendium.
Výše stipendia se v rámci dlouhodobé mobility pohybuje v rozmezí od 690 do 810 EUR/měsíc dle země výjezdu.
V případě krátkodobé mobility výše podpory činí 79 EUR/den (1. - 14. den) a 56 EUR/den (15. - 30. den).
Studenti s omezenými příležitostmi (se znevýhodněním či ekonomickou překážkou) mohou navíc požádat o další navýšení stipendia.
Green Erasmus+ = při zvolení šetrného dopravního prostředku (vlak, autobus, spolujízda) lze přiznat další jednorázový příspěvek - platí pouze v případě krátkodobé mobility, do 500 km povinnost cestovat "Green".
Cestovní náklady - stipendium na cestovní náklady lze přiznat pouze v případě krátkodobé mobility, výše se odvíjí od vzdálenosti místa pobytu vypočítané dle kalkulátoru.
Výše finanční podpory na příslušný akademický rok - zde
Fakulta strojní podporuje výjezdy studentů nad rámec Erasmus+ stipendia přiznáním mimořádného stipendia po návratu ze zahraničního pobytu.
Povinnost?
Student má povinnost si zvolit vhodnou přijímající instituci v souladu se zaměřením svého studia na fakultě strojní, domluvit detailní program stáže s přijímající organizací, případně i se svým školitelem na fakultě strojní (týká se především doktorandů).
Realizace pracovní stáže probíhá na základě trojstranné dohody mezi studentem, vysílající vysokoškolskou institucí a přijímající organizací, institucí, podnikem - uzavírá se tzv. Learning Agreement for Traineeship
Po absolvování stáže student dodá potvrzení o absolvování stáže a po splnění všech podmínek bude studentovi stáž zapsána do IS STAG a bude uvedena v Diploma Supplement.
Postup?
- Zjistěte, kam je možné v rámci Erasmu+ vycestovat. Inspirujte se.
- Informujte se na studijním oddělení, kdy se vyhlašuje aktuální výběrové řízení na Erasmus+. Za výběrové řízení zodpovídá ECTS Koordinátor fakulty marcela.valkova@tul.cz . Prioritou jsou studenti, kteří vyjíždějí poprvé. Informace o akutálně vyhlášeném výběrovém řízení je zasílána na studenty hromadným e-mailem, zveřejněna na webu fakulty a rovněž na katedrách. Výběrové řízení na mobility, které se mají realizovat nadcházející akademický rok (např. 2025/2026), se vyhlašuje na podzim stávajícího akademického roku (např. listopad 2024/2025).
- Podejte si přihlášku do výběrového řízení přes IS STAG. Nápověda.
- Pokud jste uspěli ve výběrovém řízení, fakultní koordinátor Vás bude dále instruovat o dalších krocích. Příprava dokumentů, které jsou k výjezdu zapotřebí jak na vysílající, tak přijímající instituci, začíná!
- Přehled administrativních povinností před odjezdem, v průběhu pobytu a po návratu .
- Formuláře pro pracovní stáž.
- Podařilo se Vám projít administrativním procesem úspěšně a zahraniční instituce potvrdí vaše přijetí na Erasmus+? Můžete vyrazit na cestu! Podpora v zahraničí.
- Změny v programu stáže na zahraniční univerzitě v průběhu Vašeho pobytu v zahraničí (tzv. Changes) řešíte ve spolupráci s fakultním koordinátorem.
- Prodloužení pracovní stáže. Pokud student, který je v zahraničí na pracovní stáži, požádá o prodloužení podáním žádosti nejpozději jeden měsíc před ukončením své mobility, bude navýšení stipendia na tuto prodlouženou dobu podléhat rozhodnutí kanceláře ERASMUS+ na TUL. Toto rozhodnutí bude učiněno na základě stavu aktuálního čerpání celkového grantu z EU.
- Ze zahraniční stáže je potřeba přivézt originál Confirmation of Erasmus+ Study period/Traineeship abroad! Další dokument (tzv. LA for Traineeships - After the Moblity) může být předložen později a je akceptován i v elektronické verzi.
Dotazy?
Kontaktujte fakultní koordinátorku Ing. Marcelu Válkovou.