Home Strojař UNI Pokračujeme ve spolupráci s Kanadskými univerzitami

Professor Michael Tam z Waterloo Institute for Nanotechnology University of Waterloo
Professor Michael navštívil naší univerzitu na závěr výzkumného pobytu PhD studenta Jamese Cheona, jehož je Professor Tam školitelem. V rámci své návštěvy proběhla řada jednání o možných tématech spolupráce v oblasti nanovlákenných materiálů a využití vlastností přírodních prvků na bázi celulózy. Professor Tam při své návštěvě na TUL přednesl odbornou přednášku na téma Innovation in Sustainable Nanomaterials for Advanced Engineering Application a workshop. Studentům doktorských studijních programů TUL dále přednesl jako editor prestižního časopisu seminář zaměřený na tipy a rady při psaní článků do vědeckých časopisů. Návštěva Professora Tama navazuje na záměr FS o rozšíření spolupráce ve výuce a výzkumumé činnosti s prestižními kanadskými univerzitami.

Professor Michael Tam of the Waterloo Institute for Nanotechnology University of Waterloo
Professor Michael visited our university at the end of the research stay of PhD student James Cheon, whom Professor Tam is supervising. During his visit, a number of discussions were held on possible topics of collaboration in the field of nanofibrous materials and the use of the properties of natural cellulose-based elements. During his visit to TUL, Professor Tam gave an expert lecture on Innovation in Sustainable Nanomaterials for Advanced Engineering Application and a workshop. He also presented a seminar on tips and advice on writing articles for scientific journals to TUL PhD students as editor of a prestigious journal. Professor Tam's visit builds on the FS's intention to expand collaboration in teaching and research activities with prestigious Canadian universities.